TEKNELER, YATLAR İÇİN UYGUN AKÜ SEÇİMİ

Akü seçimi, aküyle çalışan tüm ürünler için çok önemli bir konudur. Ancak söz konusu tekne, yat gibi deniz ve göllerde çalışan motorlu araçlar olunca önem derecesi bir kat daha artmaktadır. Tekne, yat genel anlamda gemicilik sektöründe kullanılan akülere Marin Akü denilmektedir. Peki nedir bu marin akü?

 MARİN AKÜ NEDİR?

Teknik anlamda Marin aküyü diğer akümülatörlerden ayıran fazla bir fark yoktur. Daha radikal bir açıklama yapmamız gerekirse sıradan bir sulu aküyü (otomobillerde kullanılan bildiğimiz sulu aküler) tekne ve yatınız da da kullanabilirsiniz. Ancak bu sulu akülerin uzun ömürlü olmaması her an bozulma ihtimalinin yüksek olması ve çok daha önemlisi deniz araçlarında meydana gelen sürekli sallantı ve sarsıntı nedeniyle sulu aküde meydana gelecek su kaybı sebebiyle neredeyse hiç tercih edilmezler.

Genel ve anlaşılır bir açıklamamız gerekirse tekne ve yatlar için uygun akü seçiminde tercih edilecek aküler Deep Cycle özelliğine sahip jel akülerdir. Bu aküler tam bakımsız olduklarından ve sarsıntıya, aşırı sıcak ve soğuktan minimum düzeyde etkilenmeleri, aynı zamanda uzun ömürlü olmaları sebebiyle deniz araçları için en uygun aküler kategorisindedir.